W 2015 r. obchodzimy Rok św. Jana Pawła II, Jana Długosza i Polskiego Teatru

Św. Jan Paweł II oraz Jan Długosz decyzją Sejmu RP zostali ogłoszeni patronami 2015 r. Ten rok jest również w sposób szczególny poświęcony Polskiemu Teatrowi.

W uchwale dotyczącej ogłoszenia roku 2015 Rokiem św. Jana Pawła II podkreślono ogromne zaangażowanie papieża Polaka w proces odradzania się polskiej niepodległości oraz w propagowanie uniwersalnego przesłania o godności i prawach człowieka. Sejm chce, by te wartości towarzyszyły działaniom podejmowanym w ramach obchodów Roku św. Jana Pawła II. -Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanawia ustanowić rok 2015 Rokiem św. Jana Pawła II w poczuciu moralnego obowiązku i głębokiego szacunku wobec postaci, która wywarła tak znaczący wpływ na losy nie tylko naszego narodu, ale i całego współczesnego świata - głosi uchwała.

2015 r. jest także czasem upamiętnienia dokonań Jana Długosza – wybitnego polskiego historyka, dyplomaty i duchownego. W podjętej przez Sejm uchwale ustanawiającej go patronem 2015 r. przypomniano, że Jan Długosz jest uważany za ojca polskiej historiografii i heraldyki, twórcę największego dzieła opisującego dzieje państwa polskiego – „Roczniki,  czyli Kroniki sławnego Królestwa Polskiego”. Zwrócono także uwagę na szczególne znaczenie jego dzieł dla polskiego dziedzictwa kulturowego.

Uchwała Sejmu ustanawiająca 2015 r. Rokiem Polskiego Teatru stanowi „hołd ludziom i instytucjom tworzącym polski teatr, który jest jednym z najważniejszych obszarów życia kulturalnego i społecznego”. W dokumencie podkreślono też przypadające w 2015 r. 250-lecie Teatru Narodowego w Warszawie oraz Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. - W ciągu 250 lat istnienia teatr publiczny w Polsce służył sztuce i społeczeństwu, podejmując dialog z tradycją, komentując otaczającą rzeczywistość oraz wytyczając nowe drogi rozwoju sztuki - napisano w uchwale.

ROK 2015

OGŁOSZONO RÓWNIEŻ

- Międzynarodowym Rokiem Światła i Technologii Wykorzystujących Światło, ogłoszony przez ONZ

- Rok Współpracy Rozwojowej, ogłoszony przez Parlament Europejski